اعتما به نفس
توسعه‌فردی, سبک زندگی, کاریزما

اعتماد‌به‌نفس چیست و چگونه آن را بهبود بخشیم؟

اعتماد‌به‌نفس یعنی داشتن باور ذهنی درست و کامل نسبت به خود و مهارت ها و توانایی خود. اعتماد‌به‌نفس به معنای این است که حس توانایی انجام دادن کارهارا در خودمان احساس کنیم. با بهبود دادن این باورها و پیدا کردن شناخت صحیح نسبت به توانایی‌هایمان می‌تواند تاثیر شگرفی بر اعتماد‌به‌نفس ما داشته‌باشد.

 

اعتماد‌به‌نفس زمینه‌ای است

زمینه‌ای بودن اعتماد‌به‌نفس یعنی می‌توان در هر زمینه از زندگی فردی و شغلی اعتماد‌به‌نفس داشت ولی در دیگر زمینه‌ها از کمبود اعتماد‌به‌نفس رنج برد. به عنوان مثال فردی که در رانندگی بسیار با اعتماد‌به‌نفس است. و بسیار به توانایی‌های خود در رانندگی باور دارد می‌تواند در هنگام سخنرانی در یک جمع دچار اضطراب و استرس شود. و از کمبود اعتماد‌به‌نفس در هنگام سخنرانی رنج ببرد. با این حال افرادی هستند که در هر زمینه از اعتماد‌به‌نفس بالایی برخوردار هستند. که این افراد به طور کلی دو دسته هستند.

الف) افرادی که دارای غزت نفس بالایی هستند

این نوع افراد همیشه توانایی‌ها و مهارت‌های خود را تایید می‌کنند. و به خود می‌بالند.

ب)افرادی که دارای اعتماد‌به‌نفس کاذب هستند

بسیار از افرادی که در هر زمینه اعتماد‌به‌نفس بالایی دارند دچار اعتماد‌به‌نفس کذب هستند. یعنی بدون داشتن توانایی‌های خاص در هر زمینه فکر می‌کنند که بدون هیچ گونه یادگیری و تمرین می‌توانند از پس انجام دادن تمامی کار ها برآیند. که یک باور غلط و کذب می‌باشد.

اعتما به نفس

20 دلیل کمبود اعتماد‌به‌نفس

 

 

1- بی‌توجهی پدر و مادر در کودکی

اگر به فردی از همان ابتدا یعنی در کودکی و از طرف والدین بی‌توجهی شود می‌تواند عواقب زیادی در فرد داشته باشد. که اولین و اصلی‌ترین آن‌ها عدم اعتماد‌به‌نفس فرد در بزرگسالی است. چرا که در فرد این حس را ایجاد می کند که فرد مهمی نیست و از پس هیچ‌کاری برنمی‌آید. و تمام باورهای او به این سمت می‌رود که او هیچ‌وقت نمی‌تواند موفق به انجام کاری شود. به این دلیل به کودکان خود از همان اول یاد بدهید که چگونه با اعتماد‌به‌نفس باشند. و به آن‌ها توجه لازم و کافی را بکنید به نوعی که زیاد از حد معمول نباشد که این خود باعث کمبود اعتماد‌به‌نفس در فرد می‌شود.

 

2- دعوای دائمی والدین

اگر در یک خانه که محیط ایجاد و پرورش در کودکان می‌باشد. همیشه جنگ و دعوا باشد. هیچ وقت به کودک اجازه‌ی این که اعتماد‌به‌نفس خود را دنبال کند. و توانایی‌ها و هارت‌های خودرا بشناسد داده نمی‌شود. پس حداقل جلوی کودکان خود از هرنوع بحث و جدل دوری کنید. به فرزند خود این حق را بدهید که در سکوت و آرامش خود را بشناسد.

اعتماد به خود

3- عدم حمایت کافی کودک توسط والدین

برخی از والدین به هیچ وجه از فرزندان خود حمایت نمی‌کنند با این تفکر که بچه باید رو پای خودش بایستد. ولی این کار باعث می‌شود که فرزندان شما نیز دقیقا از شما پیروی کرده و حتی ‌آن‌ها از تفکرات خود پیروی نکنند. یعنی اصلا به سمت انجام کاری نمی‌روند که ببینند در آن کار توانایی دارند یا نه.

در زمان‌های لازم از کودکان خود حمایت کافی را بکنید تا آن‌ها جرعت انجام دادن کارها را در خود حس کنند.

 

4- حمایت بیش از حد کودک توسط والدین

برعکس دلیل قبلی نیز می تواند باعث کمبود اعتماد‌به‌نفس شود. چراکه حمایت بیش از اندازه از کودک باعث می‌شود که در او این حس به وجود آید که هروقت هر کاری را انجام بدهند شما از آن ها حمایت خواهید کرد. و او نسبت به هیچ موضوعی جدی نخواهد بود. و زمانی که شما از او دور باشید دچار استرس شده و تمام کنترل و اعتماد‌به‌نفس خود را از دست خواهد داد. به میزان صحیح و در زمان صحیح از او حمایت کنید.

اعتماد به نفس

5- سرزنش و تنبیهات مکرر

وقتی کودکی فکر کند که اگر هر کاری را انجام دهد فردی او را سرزنش و تنبیه خواهد کرد. هیچ وقت دست به انجام کاری نمی‌زند تا تنبیه و یا سرزنش نشود. او همیشه احساس ترس خواهد کرد و هیچ وقت توانای انجام دادن کاری را نخواهد داشت. از این به بعد به فرزندان خود اجازه بدهید کاری را که دوست دارند انجام دهند و اگر مشکلی به وجود آمد اورا راهنمایی کنید نه تنبیه.

 

6- عدم دریافت محبت کافی

اعتماد‌به‌نفس در همان کوکی به وجود می آید ولی می‌توان آن‌را آموخت و بهبود داد. با این حال اگر در کودکی محبت کافی را دریافت کنیم می تواند به اعتماد‌به‌نفس ما کمک کند. پس با محبت کافی و نه بیش از حد از همان اول کودک خود را فردی با اعتماد‌به‌نفس به بار بیاورید.

 

7- احساس گناه

این حس اکثرا در خانواده‌هایی که فرزندان خود را از جهنم وگناه بیش از اندازه می ترسند رخ می‌دهد. به نوعی که آن‌ها دست به کاری نمی‌زنند تا گناه نکنند. این نوع افراد در بزرگسالی هم هیچ‌کاری نمی‌کنند تا گناه نکرده‌باشند و این به تنهایی باعث کمبود اعتماد‌به‌نفس و غزت نفس در فرد می‌شود.

خود باوری

8-تخریب و تحقیر شدن در مقابل دیگران

تخریب و تحقیر شدن در مقابل دیگران آسیب های فراوانی را افراد وارد می‌کند. هم اعتماد‌به‌نفس و هم عزت نفس افراد را به شدت کم می‌کند. این افراد با حسه سر‌افکندگی سر می‌کنند. و خود را فردی به درد نخور می‌بینند. از تحقیر کردن دیگران و حتی انتقاد کردن از دیگران در مقابل یک جمع را به طور جد کنار بگذارید.

 

9- تشویق نشدن

وقتی که کودک هر کاری می‌کند تشویق نمی‌شود. و خانواده از او تعریف و تمجید نمی‌کند فکر می‌کند که کار درستی انجام نداده‌است. از آن به بعد از خودش سرد می‌شود. برای اینکه فرزندتان در بزرگسالی فردی با اعتماد‌به‌نفس بالا باشد از او تعریف کنید. و وقتی کاری را انجام داد تشویقش کنید.

 

10- سلب قدرت تصمیم گیری از او

تصمیم‌گیری یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن اعتماد‌به‌نفس در کودکان و حتی بزرگسالان است. زیرا که به وقتی قدرت تصمیم‌گیری داده می‌شود حس مسئولیت و توانایی و قدرت در افراد بوجود می‌آید. و این حس مسئولیت رفته رفته به فرد کمک می‌کند تا اعتماد‌به‌نفس خودش را بهبود بخشد. از همان کودکی به فرزندانتان قدرت تصمیم‌گیری بدهید تا حس مسئولیت در آن‌ها ایجاد شود.

 

11- مقایسه کردن

وقتی فردی را چه در کودکی و چه در بزرگسالی با افراد دیگر مقایه می‌کنیم در او این حس را با‌وجود می‌آوریم که بقیه از او بهتر هستند. و او توانایی انجام هیچ‌کاری را ندارد. این باعث می‌شود که عزت نفس و در نتیجه اعتماد‌به‌نفس او بشدت کاهش یابد. و خود را فردی به درد نخور بداند.

بعضی اوقات خود افراد نیز خودشان را با بقیه مقایسه می‌کنند. این کار در اکثر اوقات باعث بوجود آمدن ضعف درونی در فرد می‌شود. خودتان را با بقیه مقایسه کنید تا جایی که به حس ضعف و حسادت تبدیل نشود.

 

12- نداشتن مسئولیت

اگر در کودکی به فرزند خود هیچ مسئولیتی را ندهید او نمی‌تواند مهارت‌های خودش را بشناسد. و باورهای درستی نسبت به توانایی‌ها و استعدادهای خودش داشته‌باشد. به فرزندان خود هرچند کوچک مسئولیت‌های خاصی را بدهید. این کار باعث بهبود عملکرد و قدرت تصمیم‌گیری آن‌ها می‌شود. در نتیجه اعتمادی که به خودشان دارد به طور تساعدی افزایش می‌یابد.

اعتماد به نفس

13- بی‌اعتمادی دیگران به او

در یک جمع یا خانواده که کودک در آن محیط بزرگ می‌شود اگر اعضای آن جمع نسبت به او بی اعتماد باشند و همیشه در کارهای او دخالت کنند باعث می‌شود که او هیچ اعتماد‌به‌نفسی نداشته باشد. و کاملا خود را تسلیم نظرهای دیگران کند تا اعتماد آن‌ها را بدست آورد. در کودکان خود این حس را ایجاد کنید که اعتماد کاملی به آن‌ها دارید.

 

14- بی‌اعتمادی او به دیگران

اگر انسان همواره در محیطی باشد که نتواند به دیگران اعتماد کند. در ذهن او این فکر بوجود می‌آید که هیچ فردی حتی خودش نیز قابل اعتماد نیست.

 

15- فراهم نبودن امکانات مالی

فراهم نبودن امکانات مالی باعث می‌شود کهافراد هیچ‌وقت نتوانند به سمت علایق خود بروند تا خود را بشناسنند. شناختن خود و توانایی‌های خود اصلی‌ترین عامل بوجود آمدن اعتماد‌به‌نفس است.

 

16- رفاه بیش از حد

داشتن رفاه بیش از حد در کودکی بشدت اعتماد‌به‌نفس کودکان را کاهش می‌دهد. چرا‌که وقتی کودک هر چیزی که می‌خواهد را به سرعت و بدون هیچ تلاشی بدست ‌می‌آورد. این گونه افراد در بزرگسالی فکر می‌کنند که همانند کودکی خود هر چیزی را که بخواهند می‌توانند بدون تلاش و سختی بدست‌آورند. و وقتی این اتفاق نمی‌افتد دچار اضطراب می‌شوند. اضطراب اولین عامل بوجود آورنده عدم اعتماد‌به‌نفس است. به فرزندان خود یاد بدهید که هیچ چیز به سادگی بدست نمی‌آید.

 

17- انتظارات غیر واقعی از خود

برخی افراد از خود انتظاراتی دارند که فرا تر از توانایی‌های آن‌ها و حتی بعضی اوقات فراتر از توانایی بشر می‌باشد. این گونه افراد با این انتظاراتی که از خود دارند حس اعتماد‌به‌نفس خودشان را از بین می‌برند. در هنگامی که برای خود هدفی تعیین می‌کنید همیشه میزان توانایی‌های خود را در نظر بگیرید. اهداف و انتظارات عقلانی از خود داشته‌باشید.

اعتماد به نفس

18- عدم توجه به نقاط قوت خود

وقتی که افراد نقاط قوت خود را در نظر نمی‌گیرندو قدرت شناخت و پیشرفت را از خودشان سلب می‌کنند. همیشه نقاط قوت خود را به یاد داشته باشید. و بدانید که در انجام چه کارهایی بسیار موفق و با اعتماد‌به‌نفس عمل می‌کنید. به یاد داشتن نقاط قوت در بوجود آمدن عزت نفس و اعتماد‌به‌نفس بسیار مهم وضروری است.

 

19- رسانه‌های اجتماعی

در رسانه‌های اجتماعی همه مردم بسیار خوش‌بخت و خوش‌حال می‌باشند. پس وقتی افراد به این شبکه‌ها مراجعه می‌کنند در خود حس خلاء می‌کنند. این باعث می‌شود تا فکر کنند که دیگران توانایی انجام هر کاری را دارند . و فقط او آن‌ها هستند که در انجام دادن برخی کارها ناتوان هستند. (مرغ همسایه غازه) باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید.

 

20-طرد شدن و شکست روحی

در گذشته که انسان‌ها به صورت قبیله‌ای زندگی می‌کردند ترد شدن از آن قبیله و آن جمع به معنای تنهایی و در آخر مرگ بود. این طرز تفکر هنوز در انسان کنونی وجود دارد. به نوعی که وقتی در یک جمع مسخره می‌شود یا از یک جمع ترد می‌شود او حس می کند که تنها مانده است در مدت کمی از بین خواهد رفت. شکست روحی همانند ترد شدن از یک جمع باعث می‌شود که فرد به توانایی‌ها و قدرت‌های خود شک کند.

 

حال که دلایل کمبود اعتماد‌به‌نفس را با هم مرور کردیم. باید علائم کمبود اعتماد‌به‌نفس را نیز مرور کنیم تا بدانیم کمبود اعتماد‌به‌نفس در افراد چگونه است. و از انجام دادن آن‌ها دوری کنیم.

اعتماد به نفس

20 علامت کمبود اعتماد‌به‌نفس

 

 

1- گوشه‌گیری و دوری از جمع

افرادی که اعتماد‌به‌نفس پایینی دارند در یک جمع گوشه گیر هستند و حتی بیشتر اوقات سعی می‌کنند که در یک جمع حضور نداشته. ترس از جمع ترس از حرف زدن در یک جمع  اصلی‌ترین و واضح‌ترین علامت کمبود اعتماد‌به‌نفس است.

2- با ترس و آرام حرف زدن

ترس از حرف زدن و آرام حرف زدن چه در یک جمع بزرگ و چه در جمع دو نفره نشانه کمبود اعتماد‌به‌نفس است. وقتی حس اضطراب و کمبود اعتماد‌به‌نفس کردید شدت صدای خود را بیشتر کنید.

 

3- ترس از انجام دادن کارها

افرادی که اعتماد‌به‌نفس پایینی دارند از انجام دادن تمامی کارها حتی کارهایی که می‌دانند در آن‌ها مهارت کافی را دارند نیز می‌ترسند. و هنگام انجام دادن کارهای خود دچار اضطراب و استرس می‌شوند.

 

4-مقایسه کردن خود با افرادی که اعتماد‌به‌نفس بالایی دارند

مقایسه کردن خود با دیگران هم از دلایل و هم از علائم کمبود اعتماد‌به‌نفس است. فردی که از کمبود اعتماد‌به‌نفس رنج می‌برد خودش را با بقیه مقایسه کرده و فکر می‌کند که فردی بدرد نخور است. با این کار حتی بیشتر از قبل اعتماد‌به‌نفس خودش را از دست می‌دهد.

اعتمادبه نفس

5- تظاهر به مشغله زیاد

این گونه افراد برای اینکه به سوی کارهای جدید و جمع‌های دوستانه کشیده نشوند همیشه تظاهر می‌کنند که به کاری مشغول هستند حتی اگر کاملا بیکار باشند. نشان دادن مشغله زیاد و دوری از جمع باعث گوشه‌گیری بیشتر و انزوا می‌شود.

 

6- آفتاب‌گردان بودن

از خود هیچ نظری ندارند. به نوعی که همیشه به نظرات دیگران توجه می‌کنند. و نظرات دیگران را بسیار سریع قبول می‌کنند. هر فردی هر چیزی بگوید بدون اینکه در مورد آن فکر کنند می‌پذیرند. به اینگونه افراد آفتاب‌گردان می‌گویند زیرا که آفتاب هر طرف باشد به آن سمت می‌پیچند و از خود هیچ قدرتی ندارند.

 

7-بیش از حد به ظاهر خود رسیدن

نداشتن اعتماد‌به‌نفس باعث می‌شود که افراد نسبت به ظاهر خود بد بین شوند. و تلاش کنند تا ظاهرشان را عوض کنند. به لباس و مدل مو و آرایش خود بیشتر از میزان دانش و علمی که باید داشته باشند اهمیت می‌دهند.

 

8-کمال‌ گرایی

افراد کمال گرا وقتی می‌خواهند یک کار را شروع کنند تا زمانی که بهترین شرایط بوجود بیاید صبر می‌کنند. و چون هیچ وقت در شروع کار ابن اتفاق نمی‌افتد هیچ وقت برای شروع کار اقدام نمی‌کنند.افرادی که اعتماد‌به‌نفس پایینی دارند کمال‌گرا هستند و تا بهترین شرایط صبر می‌کنند و هیچ وقت جرعت شروع کردن را به خود نمی‌دهند.

 

9-اغراق کردن

نداشتن اعتماد‌به‌نفس باعث می‌شود که افراد در مورد ساده‌ترین چیزها نیز دروغ گفته و اغراق کنند. تا اتفاقی که افتاده را بزرگ‌تر نشان دهند و در نتیجه بزرگ‌تر نشان دادن آن خودشان را نیز بهتر از آنی که هستند نشان دهند. البته برخی افراد عادت دارند که همیشه اغراق کنند. پس فردی که اغراق می‌کند حتما اعتماد‌به‌نفس پایینی ندارد. و شاید از روی عادت می‌باشد.

 

10-زبان بدن ضعیف

وقتی که یک فرد اعتماد‌به‌نفس پایینی دارد دچار استرس و اضطراب می‌شود. و در هنگامی که استرس و اضطراب به افراد چیره می‌شود آن‌ها سعی می‌کنند دست‌های خود را بسته نگه‌دارند، و جمع شوند. و در کل تلاش می‌کنند، خودشان را کوچک‌تر از آن چیزی که واقعا هستند، نشان دهند. پس دست‌های خود را تکان نمی‌دهند و بدن خود را تکان نمی‌دهند و این خود زبان بدن را بسیار ضعیف می‌کند و به صفر می‌رساند.

اعتماد به نفس

11-نداشتن توانایی نه گفتن

از آن جایی که آفتاب‌گردان هستند، و نظرات دیگران بسیار برایشان با اهمیت است، نمی‌توانند نه بگویند. و حتی اگر کاری که آن‌ها پیشنهاد می‌دهند، برایشان سخت باشد نیز نه نمی‌گویند. البته همه‌ی آن‌ها این‌گونه نیستند. بلکه بعضی‌ها بسیار تفره دو و بهانه جو هستند.

 

12-بهانه جویی

برای تفره رفتن و انجام ندادن کارها بهانه‌هایی سر هم می‌کنند. همان طور که گفتیم از انجام دادن کارهای جدید می ترسند، پس هر بهانه‌ای که دارند را استفاده می‌کنند، تا کاری را چه جدید چه تکراری وآشنا انجام ندهند.

 

13- فکر کردن به این‌که خوب نیستند

کسانی که از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند همیشه به این فکر می‌کنند که در هیچ زمینه‌ای توانایی و اعتماد‌به‌نفس ندارند. از این برای اینکه با کمی صحبت در مورد استعدادهایشان می‌توان تشخیص داد که اعتماد‌به‌نفس پایینی دارند.

بدون باور بودن

14-از تغییر هراس دارند

هراس داشتن از تغییر به این معناست که نمی‌خواهند هیچ یک از کارهایی که قبلا انجام می‌دادند دچار تغییر شوند حتی چیزهای بسیار کوچک مانند مغازه‌ای که همیشه از آن خرید می‌کنند. می‌ترسند از تغییر افکار و رفتار و حتی اخلاق خود چرا که فکر می‌کنند این کار باعث می‌شوند به هم بریزند و با افراد جدیدی ملاقات کنند و مجبور به حرف زدن با آن‌ها بشوند.

 

15-ترس از ابراز نظر

ابراز نظر در یک جمع برای افرادی که اعتماد‌به‌نفس پایینی دارند بسیار دشوار می‌باشد. زیرا می‌ترسند که نظر آن‌ها صحیح نباشد و مسخره شوند. پس نظره خود را نمی‌گویند تا مسخره نشوند.

 

16-تلاش برای جلب توجه کامل دیگران

برای جلب توجه دیگران دست به هر کاری می‌زنند. تلاش می‌کنند تا همه توجه‌ها به سوی آن‌ها باشد و با این کار بهخود اعتماد‌به‌نفس می‌دهند.

 

17-ترس از شروع کار جدید

انجام دادن کارهای جدید نیازمند اعتماد‌به‌نفس می‌باشد تا فرد توانایی انجام کار را در خود ببیند و دست به کارهای جدید بزند. اگر دست به کارهای جدید نمی‌زنید حتما دچار کمبود اعتماد‌به‌نفس می‌باشید.

باور

18-قضاوت کردن دیگران

قضاوت کردن از نداشتن اعتماد‌به نفس نشئت می‌گیرد. به نوعی که دیگران را قضاوت می‌کنند تا خودشان بهتر از آن‌ها نشان دهند. دیگران را خورد می‌کنند تا بگویند خودشان بهتر هستند.

 

19-وقتی در یک جمع می‌نشینند خودشان را جمع می‌کنند.

کوچک‌تر نشان دادن خود از اصلی‌ترین نشانه‌هایی کمبود اعتماد‌به‌نفس است. از زمان انسان‌های اولیه افراد برای قایم شدن و دور شدن از خطر خودشان را جمع می‌کنند.

 

20-خمیده و بدون استقامت راه رفتن

نداشتن اعتماد‌به‌نفس باعث می‌شود تا افراد خمیده راه بروند. همانند مورد قبلی خوشان را کوچک نشان می‌دهند تا دیده نشوند. دیده نشوند تا از آن‌ها سوالی پرسیده نشود. سوالی پرسیده نشود تا مجبور به پاسخ گویی و حرف زدن در یک جمع نشوند.

     به اشتراک بگذارید

این مطالب را هم حتما بخوانید

_____________

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست