سام والتون
داستان موفقیت

سام والتون،بنیان‌گذار بزرگترین شرکت خرده فروشی دنیا والمارت

سام والتون زاده‌ی ایالت اوکلاهاما‌ی آمریکا در سال 1918 و بنیان‌گذار بزرگترین شرکت خرده‌فروشی (فروشگاه‌های زنجیره‌ای) دنیا یعنی والمارت است.

کودکی و نوجوانی

سام والتون در دوران تحصیل خود برای کمک به خانواده به کارهای متفاوتی مشغول بود.او گاو‌هارا میدوشید و بسته‌بندی میکرد و خودش میفروخت، سپس مدتی به روزنامه فروشی مشغول بود.پس از پایان دوران دبیرستان وارد دانشگاه شد و در رشته اقتصاد دانشگاه میسوری به تحصیل پرداخت.او در حین تحصیل نیز به کارهای مختلفی برای حمایت از خانواده خود میپرداخت.از آن جمله میتوان به پیشخدمتی در رستوران‌ها اشاره کرد.

ازدواج و افتتاح اولین فروشگاه

سام والتون پس از فارغ التحصیلی به عنوان کارآموز وارد شرکت «جی سی پنی» شد اما قبل از اعزام به سربازی در سال 1942 در جمگ جهانی دوم از کار خود استعفا داد. در حین سربازی با همسر آینده خود،هلن رابسون،آشنا شد.هلن فارغ التحصیل رشته‌ی بازرگانی از دانشگاه اوکلاهاما و دختر یک بانکدار و مزرعه دار معروف بود.آن‌ها در فوریه سال 1943 ازدواج کردند.

در سال 1945 سم والتون تصمیم گرفت که فروشگاه بزرگی افتتاح کند و در نهایت به کمک پدر‌زن خود 20 هزار دلار وام گرفت و به همراه 5 هزار دلاری که خودش جمع کرده بود، فروشگاه بن فرانکلین در آرکانزاس را خرید. از همین دوران بود که اندیشه‌های خاص او در مورد فروشگاه‌داری باعث پیشرفت و رونق کسب‌وکارش شد.او تمام تلاشش را می‌کرد که اولا اجناس متنوعی را در اختیار مشتریان قرار دهد و ثانیا این اجناس را با کمترین قیمت ممکن عرضه نماید.علاوه بر این فروشگاه او ساعات بیشتری را نسبت به رقیبان خود باز میماند. این روند باعث رضایت مشتریان و خرید بیشتر از فروشگاه او بود در نتیجه او نیز میتوانست قدرت چانه‌زنی بیشتری را در مقابل عمده‌فروشان با سفارش اجناس در حجم بالاتری داشته باشد.

فروشگاه بن فرانکلین

در سال 1950 مالک مغازه‌‌ای که سام والتون فروشگاهش را در آنجا دایر کرده بود او را بیرون کرد و در نهایت والتون در سال 1951 در بنتونویل آرکانزاس فروشگاه جدید خودش را با نام «ارزان فروشی والتون» افتاح کرد.

گسترش کسب‌و‌کار

سام والتون در سال 1952 تصمیم گرفت در 20 مایلی جنوب بنتونیل فروشگاه جدیدی را راه‌اندازی کند.روشی که او برای اداره‌ آن فروشگاه در نظر گرفته بود در زمان خود بسیار جالب و بینظیر بود.روش او به این صورت بود که درصدی از سود فروشگاه را به مدیر فروشگاه جدیدش که ویلارد واکر نام داشت پیشنهاد کرد و حقوق ثابتی در نظر نگرفت.در نتیجه ویلارد واکر نیز در صدد افزایش هرچه بیشتر سود فروشگاه شد، سم والتون نیز ماهی یکبار برای سرکشی و رسیدگی به امور فروشگاه به آن‌جا سر میزد.

سام والتون در فروشگاه

ایده‌ی دیگری که ذهن خلاق سام والتون آن را به ثمر رساند، ایجاد پدیده‌ی صندوق برای اولین بار در دنیا بود؛به این صورت که مشتریان پس از انتخاب اجناس خود،پول آن‌ها را به صورت یکجا و در نزدیکی در خروجی بپردازند. او همچنین برای افزایش روحیه وفاداری کارمندان خود، آن‌ها را در سود فروشگاه سهیم می‌کرد.

تاکتیک‌های سام والتون در کسب‌و‌کار

او به تدریج به کمک برادر، پدرزن و برادر زن خود فروشگاه‌های بیشتر و بزرگتری را تأسیس کرد و اسم آن‌ها را « مرکز فروش خانواده والتون» گذاشت.والتون برای گسترش هرچه سریع‌تر کسب‌و‌کار خود به مدیران فروشگاه‌های خود پیشنهاد داد تا در صورت تمایل تا سقف 1000 دلار در فروشگاه‌های جدید سرمایه‌گذاری نمایند. این کار از دو جهت مفید بود.اولین ثمره‌ی انجام این تکنیک رشد سریع‌تر تعداد فروشگاه‌ها و در نتیجه معروف‌تر شدن برند او در بین مردم شد.اثر مثبت بعدی این بود که در نتیجه‌ی این کار مدیران فروشگاه‌ها بیش از پیش برای افزایش فروش و سود خود تلاش می‌کردند که این تلاش در نهایت به سود سام والتون نیز بود.به این ترتیب تا سال 1962،او و برادرش 16 فروشگاه در آرکانزاس، میسوری و کانزاس تأسیس کردند.

اولین والمارت واقعی

اولین والمارت واقعی در سال 1962 در آرکانزاس افتتاح شد.وال مارت مخفف عبارت «والتون مارت» به معنای مرکز حراج والتون است.والمارت با توجه به سیستم حمل‌و نقل و لجستیک خاص خود که منحصر به فرد و عالی طراحی شده بود میتوانست  اجناس را با کمترین قیمت ممکن عرضه کند. به این ترتیب محبوبیت والمارت روز به روز در حال افزایش بود و به تبع آن تعدا فروشگاه‌های والمارت نیز با سرعت زیادی رو به گسترش بود به طوری که در سال 1977 تعداد فروشگاه‌ها به 190 و در سال 1985 به 800 عدد رسید. به تدریج والمارت به بزرگترین خرده‌فروشی دنیا تبدیل شد و رکورد‌های زیادی را در عرصه‌های متفاوتی تا به حال از خود به جا گذاشته است.اولین رکورد والمارت ثبت فروش سالانه یک میلیارد دلار در سال ۱۹۸۰ بود.

فروشگاه والمارت

در حال حاظر والمارت بزرگ‌ترین شرکت دنیا از لحاظ تعداد کارمندان است.با استناد به آخرین گزارش تعداد کارمندان این شرکت در سال 2020 بیش از 2ملیون و 200 هزار نفر می‌باشد.علاوه بر این والمارت از لحاظ حجم فروش نیز رکورد‌ دار میباشد و در سال 2019 مبلغ 514/4 ملیارد دلار از 11483 شعبه‌ی خود در سراسر دنیا درآمد داشته است!

خداحافظ سام والتون

او در سال 1992 به خاطر تلاش‌های منحصر به فرد خود در صنعت خرده‌فروشی به دریافت مدال آزادی نایل آمد.در آوریل همان سال بود که در سن 74سالگی از دنیا رفت.دارایی خالص او در زمان مرگ 25 ملیارد دلار تخمین زده می‌شود.همسر او هلن نیز در سال 2007 و سن 88 سالگی با 16/4 ملیارد دلار دارایی چشم از جهان گشود.

سام والتون و همسرش هلن

مجله فوربس او را در طول سال‌های 1985 تا 1988 به عنوان ثروتمند‌ترین مرد آمریکا و دنیا معرفی نمود.در سال 1998 نیز سام والتون در میان فهرست 100 فرد تأثیرگذار قرن بیستم مجله تایم قرار گرفت.سام والتون خالق سیستم خرده فروشی نبود،اما استراتژی‌ها و تفکرات و ایده‌های فوق‌العاده او در این صنعت انقلابی ایجاد کرد که اثرات آن در زمان حال نیز کاملا مشهود است.

والمارت بعد از سام والتون

سام از خود چهار فرزند به نام‌های آلیس، جیم،رابسون و جان به یادگار گذاشت که جان در سال 2005 فوت شد و در حال حاظر 2 برادر جیم و رابسون و خواهرشان آلیس 51 درصد سهام والمارت را در اختیار دارند و به عنوان ثروت‌مند ترین خانواده‌ی حال حاظر دنیا شناخته می‌شوند. پس از مرگ سام والتون نیز پسر بزرگ او رابسون والتون به عنوان رئیس هیئت مدیره، مدیریت شرکت را بر عهده گرفت.

خانواده والتون

سخنان و نقل‌‌ و قول‌های سام والتون

 • کسی که به دنبال فخر‌فروشی است به موفقیت نخواهد رسید.
 • فقط یک رئیس وجود دارد و آن هم مشتری است.مشتری میتواند فقط با خرج کردن پولش در جای دیگر مدیر و یا هر کس دیگری را اخراج کند.
 • ایده‌های عالی از همه جا می‌آیند اگر فقط بتوانید به آن‌ها گوش کنید.شما هیچ وقت نمی‌توانید بدانید که چه کسی ایده‌ی فوق العاده‌ای دارد.
 • ارزش پول را درک کنید.
 • مواظب موفقیت‌ خود باشید و از شکست‌هایتان درس بگیرید.
 • همه چیز را در مورد کسب‌و‌کار خود یاد بگیرید
 • قانع نباشید و همیشه به فکر رقابت باشید.
 • بالاتر از انتظارات مشتریان باشید.آنچه نیاز دارند به آن‌ها بدهید و مقداری بیشتر! در این صورت آن‌ها دوباره و دوباره برخواهند گشت.
 • بهترین راه برای پیشرفت این است که به فروشگاه بروید و به حرف‌های کارمندان خود گوش دهید.
 • هر جوری که با مشتری رفتار کنید، مشتری نیز همان جور با شما رفتار خواهد کرد.
 • از هر کاری که همکارانتان برای کسب‌وکار انجام می‌دهند، قدردانی کنید.

 

 

     به اشتراک بگذارید

این مطالب را هم حتما بخوانید

_____________

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست