سخنرانی

11 روش مدیریت اضطراب در سخرانی

قطعا شما یکبارهم که شده اضطراب را در مواقع مختلف تجربه کرده اید؛اضطراب معمولا قبل و حین سخنرانی به سراغ ما میاید. از جمله نشانه های ترس قبل از سخنرانی طفره رفتن،لرزش اندام ها،عرق کردن،با خود نجوا کردن،تنفس نامرتب،فراموشی وحرکات اضافی است.

ترس در حین سخنرانی در غالب فراموش کردن مطالب،سرعت بالای سخن گفتن،عرق کردن،حالت خشک و رسمی بدن،دشواری در تنفس،بالارفتن ضربان قلب،خشک شدن گلو و تغییر صدا ظاهر میشود. داشتن استرس کاملا طبیعی است اما باید مدیریت شود.

برای از بین بردن استرس و ایجاد آرامش به این موضوع فکر کنید که شما به عنوان سخنران مطالبی را به افراد آموزش میدهید که قبلا آن را نمیدانستند و آماده جذب اطلاعات شما هستند و یا اگر فردی وجود داشته باشد که به موضوع سخنرانی شما آگاهی داشته باشد. همچنان نوبت و فرصت دست شماست که نظر وعقیده خود را بیان کنید.دانستن این دو مسئله به شما اعتماد به نفس کافی را میدهد و باعث میشود با آرامش بیش تری به کارتان بپردازید.

سخنرانی عمومی یکی از مهم ترین مهارت های ارتباطی در صحنه های خانوادگی، اجتماعی،سیاسی و کسب و کار به شمار میرود. کلید اصلی برای کاهش تشویش کسب آمادگی است. قبل از شروع دوره سخنرانی آمادگی کسب کنید و برای هر اتفاقی آمادگی لازم را داشته باشید.

با افرادی که در این زمینه تجربه دارند ملاقات داشته باشید و از دانش آنها بهره گیرید. رویارویی با استرس قبل از سخنرانی و فک کردن به آن به کاهش استرس در محیط اصلی کمک میکند.

اجزای کلیدی یک ارائه ی شفاهی موفقیت آمیز با کمترین ترس و اضطراب طرح ریزی،آماده سازی و تمرین است. بهترین راه برای کاهش دلشوره، تمرین و تکرار است. و در حین سخنرانی موجب بازیابی راحت تر مسائل میشود.

سخنرانی شما زمانی بهتر میشود اگر که با موضوع سخنرانی خود کاملا آشنا شده واطلاعات لازم و کافی را کسب کرده‌ باشید.

تمرین سخنرانی در محلی که قرار است سخنرانی شود بسیار هائز اهمیت است و باعث میشود که با محیط غریبه نباشید. تجربه و سابقه و آمادگی فردی برای ایراد سخنرانی دامنه اضطراب و نگرانی را مصدود می سازد؛به عبارت دیگر اضطراب با گذشت زمان کاهش میاید.

 

روش‌های کاهش اضطراب

 

١_مخاطبان خود را بشناسید.

لازم است شناخت کافی در مورد نیازها وعلایق مخاطبان داشته باشید.پرسش ها و واکنش های احتمالی مخاطبان را پیش بینی کنید تا آمادگی کافی را برای پاسخگویی داشته باشید.به فکر نیاز شنونده باشید تا گوش دادن به شما برای جالب باشد.بنابراین کسب حداکثر اطلاعات از مخاطبان ضروری است.

 

2_کاملا آماده شوید.

بخش عمده اضطراب ناشی از عدم آمادگی کافی است. از جمله اقدامات لازم تسلط بر موضوع،آشنایی قبلی با محتوا بحث،سازماندهی مطلوب پیام و تمرین و تکرار است . اگر احتمال فراموشی یا خطای کلامی وجود دارد میتوان یادداشتی در مورد محور ها و نکات کلیدی و اساس و تاریخ ها و منابع فراهم کرد.

 

٣_زودتر به محل برسید.

با این کار از آماده بودن همه چیز اطمینان حاصل میکنید و پیشاپیش با شرایط محیطی آشنا و سازگار میشوید.دیدار با برگزار کنندگان و گفتگو صمیمانه و خوشامدگویی به افراد برای شما آرامش بخش خواهد بود.

 

۴_موفقیتت را مجسم کن .

خود را در محل سخنرانی تصور کنید در حالی که حاضرین در حال گوش دادن به سخنان شما هستند.نحوه شروع و ادامه را در ذهنتان تجسم کنید.

صحنه ای را تصور کنید که شنونده ها به شدت در حال دقت و گوش دادن به شما هستند و شما با اعتماد به نفس زیاد و استحکام کلام در حال پاسخگویی به سوالات آنها هستند و حاضرین با رضایت و لبخند نگاه میکنند.اهمیت به فنون تجسمی امری واجب است وبه کسب آمادگی کمک میکند.

 

تصویر سازی مثبت

بیش تر مواقع به اتفاقات منفی فکر میکنیم و بعدا حین انجام آن کار مدام استرس این را داریم که همان اتفاق بد بیفتد و فکر میکنیم که شکست خواهیم خورد در این شرایط موفقیت را از خود دور میپنداریم و به سختی می افتیم.

درست است که تصویر سازی مثبت خیال و غیرواقعی است اما خیال پردازی منفی هم به همان اندازه غیرواقعی است.در هر دو صورت چیزی را تصور میکنید که هنوز اتفاق نیفتاده است.اینکه چگونه فکر میکنید و خیال پردازی‌هاتان چه باشد بر رفتار و عملکرد و احساس شما نسبت به آینده تاثیر میگذارد.

 

5_تمرین کنید،تمرین کنید،تمرین کنید.

هر چه بیش تر تمرین کنید و خود را در موقعیت هایی قرار دهید که برای شما دشوار تر است و باعث به وجود آمدن اضطراب میشود اعتماد به نفستان بیش تر خواهد شد.همچنین تجربه کردن موقعیت های مختلف و روبرو شدن با نگرانی هایتان به کم شدن استرس شما کمک میکند.

 

6_به خود مطمئن باشید.

مدام به فکر این هستید که ممکن است در حین سخنرانی اتفاق غیر منتظره ای برایتون بیفتد و سخنرانی شما را خراب کنید،فکر میکنید همه انتقادها متوجه شماست.وقتی بدانید که کارهای جرئی که میکنید چندان مورد توجه اطرافیانتان نیست،مطمئنا نگرانی و اضطرابتان هم کمتر خواهد شد.

 

7_در زمان حال زندگی کنید.

اتفاق ها و تجربه های بدی که برایتان در گذشته افتاده را فراموش کنید و به آینده ای که هنوز اتفاق نیفتاده فکر نکنید. در حال زندگی کنید و بر روی اتفاقاتی تمرکز کنید که در همان لحظه اتفاق می افتد.

8_مراقب لوازم دیداری باشید.

بعد از آنکه سخنرانی شروع شد دیگر وقت آزمایش کردن پروژکتور،رایانه،پاورپوینت و تنظیم کردن میکروفون نیست.این کار باعث میشود حوصله مخاطبتان سر برود و ادامه سخنرانی شما برایش جذاب نباشد.با آماده سازی قبلی این اقلام و تسلط کافی برای بکارگیری آنها زمینهء بسیاری از اضطراب ها از بین خواهد رفت.

 

9_نفس عمیق بکشید.

هنگام اضطراب ماهیچه ها منقبض میشود.با کشیدن نفس عمیق ریه هایتان را پرازهوا کرده و سپس خالی کنید.این کار حتی آمادگی ذهنی شما را افزایش میدهد.

 

10_به عضلات خود استراحت بدهید.

قسمت های مختلف بدن را شل و سفت کنید تا انرژی انباشته شده در دست و پای شما آزاد شود. این عمل ماهیچه ها را گرم،روحیه را با نشاط و اضطراب را کم تر میکند.

 

11_اعتماد به نفس داشته باشید.

اگر اعتماد به نفس در شما تقویت شود در بسیاری از ارتباطات اجتماعی و از جمله هنگام ایراد سخنرانی در جمع،عملکرد بهتری خواهید داشت و اضطراب در شما کاهش مییابد.

(فراموش نکن که هیچ چیزی جز خودت باعث آرامشت نمی شود.)

     به اشتراک بگذارید

این مطالب را هم حتما بخوانید

_____________

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست