قوانین پول
توسعه‌فردی, هوش مالی

برایان تریسی در 21 قانون شکست ناپذیر پول چه می گوید؟

یکی از هدف‌های اصلی‌تان در زندگی، باید رسیدن به استقلال مالی باشد. امروزه رسیدن به استقلال مالی بسیار آسان‌تر از گذشته است. چراکه اطراف‌مان از ثروت و فراوانی بسیار بیشتری نسبت به قبل برخوردار می‌باشد. پول در خود انرژی دارد و جذب افرادی می شود که با آن درست برخورد می‌کنند.

در عین حال پول از کسانی که از آن درست استفاده نمی‌کنند و به شکلی غیر سازنده خرجش می‌کنند فرار میکند. وظیفه شما این است که تا جایی که می‌توانید از راه درست پول به ست بیاورید و از آن به خوبی استفاده کنید تا کیفیت زندگی خودتان و نسل‌های بعد خودتان را به بالاترین حدی که می‌توانید برسانید.

در این‌جا قصد داریم 21 قانون شکست‌ ناپذیر پول از زبان برایان تریسی را به طور خلاصه برای شما شرح دهیم:

1- قانون علت و معلول:

در هر اتفاقی علت و معلولی وجو دارد.

این قانون می‌گوید که هر اتقافی دلیلی دارد چه آن را بدانیم چه ندانیم. هر معلولی چه ثروت باشد چه فقر، چه موفقیت باشد چه شکست علت‌های خاص خودش را دارد چه بدانیم چه ندانیم.

این قانون در مورد پول هم مثل هر چیز دیگری صدق می‌کند. یعنی این که موفقیت مالی یک معلول است و برای خودش علت و دلیل خاصی دارد؛ و فردی که به ثروت و موفقیت رسیده اعمالی را انجام داده است که افراد دیگری که شکست خورده اند آن‌هارا انجام نداده‌اند. پس با بررسی کردن زندگی افراد موفق علت موفقیت آن‌ها را می‌فهمید و هرکاری که آن‌ها کرده‌اند تا به پول برسند را انجام دهید قطع به یقین شما نیز به موفقیت مالی خواهد رسید. مهم‌ترین اصل موفقیت شخصی یا کاری این است که شما همان چیزی می‌شوید که به آن فکر کرده و عمل می‌کنید.

در قدم اول زندگی افراد موفق را بررسی کنید و ذهن خود و افکار خود را همانند ذهن آن‌ها بکنید.سپس به این افکار عمل کنید تا به موفقیتی که می‌خواهید برسید.

2- قانون اعتقاد

این قانون می‌گوید هر آنچه که با عمق وجود به آن اعتقاد دارید به واقعیت تبدیل می‌شود.شما همواره مطابق با اعتقاداتان به خصوص اعتقاداتی که در مورد خود دارید عمل می‌کنید.یعنی شما همان چیزی را می‌بینید که از قبل به آن اعتقاد دارید.

بهترین باوری که می‌توانید در خودتان ایجاد کنید این است که سرنوشت شما این‌گونه مقدر شده که از لحاظ مالی به موفقیت بزرگی برسید. وقتی کاملا اطمینان داشته باشید که در جهت موفقیت مالی و پولی پیش می‌روید. رفتارهایی را در پیش می‌گیرید که این امر را محقق کند.

واقعیت این است که هیچ کس از شما بهتر نیست و هیچ کس هم از شما زرنگ‌تر نیست.ولی افرادی که به موفقیت رسیده‌اند از اول این اعتقاد را داشته‌اند که می‌توانند به هرچه که می‌خواهند برسند.

3- قانون توقع

افراد ثروتمند توقع دارند که پولدار باشند، افراد موفق توقع دارند که موفق باشند و افراد شاد و محبوب توقع دارند که شاد و محبوب باشند. توقعات شما تا حد زیادی دست خود شما است پس بهترین‌ها را از خودتان توقع داشته باشید. و به همین زندگی الان خود راضی نباشید و بیشتر از آن بخواهید.

قانون جذب

4- قانون جذب

این قانون می‌گوید که شما یک آهن‌ربا هستید و هرآنچه که به آن فکر میکنید را جذب می‌کنید.هرآنچه که هم اکنون در زندگی‌تان دارید را مدیون آن افکاری هستید که چند سال پیش داشتید و آن‌ را جذب خود کرده‌اید. وقتی تمایل زیادی به موفقیت مالی در خودتان ایجاد کنید و پیوسته به آن فکر کنید و همیشه در ذهن خود آن را تصور کنید. یک میدان نیروی احساسی از انرژی مثبت ایجاد می‌کنید که افراد، ایده‌ها و فرصت‌هایی را به زندگی‌تان جذب کرده و به شما کمک می‌کند که به هدف هایتان برسید.

5- قانون هماهنگی

این قانون می‌گوید که در دنیای بیرون شما، بازتابی از دنیای درونتان است. این قانون اکثر شکست‌ها، بزرگی‌ها، قدرت‌ها، بدبختی‌ها و پیروزی ها را توضیح می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید چیزی را در زندگی‌تان باید با تغییر افکار خود شروع کنید. اگر فقط درباره‌ی چیزهایی که می‌خواهید فکر و صحبت کنید و از صحبت و فکر کردن در مورد چیز‌هایی که نمی‌خواهید دوری کنید سرنوشت خودتان را خواهید ساخت و دنیایتان را خودتان خلق خواهید کرد.

6- قانون وفور

ما در دنیایی پر از نعمت، پول، خوشبختی، خوشحالی و فرصت ها زندگی می‌کنیم. این دنیا برای کسانی که به دنبال نعمت‌های آن باشند هرآنچه که می‌خواهند را به آن‌ها می‌دهد. دنیا پر از افرادی است که هزاران مشکل سرراه آن‌ها بوده و با این وجود آن‌ها ادامه داده‌اند و موفق شده‌اند پس شما هم می‌توانید.

قانون مبادله

7-قانون مبادله

پول معیاری از ارزشی است که مردم برای کالاها یا خدمات خود قائل هستند. فقط مبلغی که فرد حاظر است برای چیزی بپردازد تعیین کننده‌ی ارزش آن است. ارزش هر کالا کاملا نسبی بوده و بستگی به افکار، نگرش و احساسات خریدار احتمالی دارد.

کار شما از نظر دیگران یکی از ابزارهای تولید و یکی از موارد هزینه‌بر است. پس مبلغی که به شما می رسد و ارزشی که از نظر مالی دارید، از این‌جا تعیین می‌شود که دیگران حاظرند در یک بازار رقابتی، چه مبلغی به شما بپردازند. پولی که به شما داده‌ می‌شود همیشه با سه عامل نسبت مستقیم دارد.

الف) کاری که می‌کنید.

ب) کیفیت کارتان.

ج) سختی جایگزین کردن شما با افراد دیگر.

8- قانون سرمایه

ارزشمند‌ترین دارایتان از نظر مالی و پولی عبارت است از سرمایه‌ی جسمی، ذهنی و توانایی شما در کسب درآمد. امکان دارد ندانید که ارزشمند‌ترین دارایی شما، تواناییتان برای کار کردن است، مگر اینکه همین حالا ثروتمند باشید.

اولین نتیجه‌ی قانون سرمایه این است که: ارزشمندترین دارایی شما، زمانتان است. تنها چیزی که برای فروش دارید زمان باارزشتان است. میزان زمان و مایه‌ای که از خودتان در این زمان میگذارید نسبت مستقیم با درآمدتان دارد.

دومین نتیجه‌ی قانون سرمایه می‌گوید که: وقت و پول را هم می‌شود خرج کرد و هم می‌شود سرمایه گذاری کرد. اگر پول و زمانتان را در جهت کسب آگاهی و مهارت بیشتر در زمینه کاری خود سرمایه‌گذاری کنید می‌توانید ارزشتان را بالا ببرید. می‌توانید هر ماه سه درصد از درآمد خود را برای رشد شخصی و کاری سرمایه‌گذاری کنید.

9- قانون آینده نگری

همیشه آینده نگر باشید. افراد موفق حاضرند امروز خود را فدای موفقیت فردای خود کنند. در هدف‌های کوچک خود هم به دورترین مدت زمانی فکر می‌کنند. به تعویق انداختن لذت‌ها، کلید موفقیت است. اگر خودتان را کنترل کنید و لذت‌های اصلی و بلند‌مدت که در آینده منتظر آن‌ها هستید فدای لذت‌های زودگذر نکنید حتما موفق خواهید شد. فداکاری در کوتاه مدت، بهایی است که می‌پردازید تا در بلند مدت، اطمینان خاطر داشته باشید.

قانون پس انداز

10- قانون پس‌انداز

این قانون می‌گوید استقلال مالی نسیب کسی می‌شود که در طول زندگی‌اش 10 درصد یا بیشتر از درآمدش را پس‌انداز کند. از همین امروز شروع کنید و هرماه یک درصد از درآمد خود را پس‌انداز کنید. و هیچ وقت حتی زمانی که به آن نیاز دارید هم به آن دست نزنید. خواهید دید که آن یک درصد هیچ تأثیری در کیفیت زندگی شما نخواهد داشت. زمانی که به این میزان عادت کردید یک درصد را به دو درصد افزایش دهید. و این کار را تا زمانی ادامه بدهید که ده درصد از درآمدتان را هر ماه پس‌انداز کنید و با بقیه‌ی نود درصد زندگی کنید. حتی می‌توانید این کار را تا بیست درصد از درآمدتان انجام دهید.

11- قانون حفظ پول

آینده‌ی مالی بستگی به این دارد که چقدر پول نگه‌میدارید، نه اینکه چقدر پول درمی‌آورید. خیلی از افراد در طول زندگی کاری‌شان پول زیادی درمی‌آورند، ولی با این حال در آینده به مشکلات مالی بر‌می‌خورند چرا که هیچ پولی را برای آینده‌ی خود نگه نداشته‌اند.

تمام دارایی‌هایی که هم‌اکنون دارید را محاسبه کنید. اموالتان را فهرست کرده و ببینید میزان نقدینگی آن‌ها می‌باشد. سپس همه‌ی آن‌ها را جمع بزنید و بر تعداد سال‌هایی که تا کنون کار کرده‌اید تقسیم کنید. عددی که به دست می‌آید برابر مبلغی است که هر سال به دست آورده‌اید بعلاوه‌ی هزینه‌های زندگی‌تان. اگر از آن مبلغ راضی نیستید از همین امروز دست به کار شوید.

12- قانون پارکینسون

مخارج بالا می‌روند تا به درآمدها برسند. سال‌ها پیش یک نویسنده انگلیسی به نام سی نورت کوت پارکینسون این قاون را بیان کرد که توضیح می‌دهد چرا افراد وقتی بازنشسته می‌شوند بی‌پول هستند.

این قانون یعنی افراد با افزایش درآمد خود میزان مخارج خود را بالا می برند به نوعی که نه تنها کل درآمد خود را خرچ می‌کنند بلکه مقدار بیشتر از آن را هزینه می‌کنند. شما تنها در صورتی می‌توانید به استقلال مالی برسید که قانون پارکینسون را نقض کنید.

اگر بتوانید میزان افزایش مخارج‌تان را کنترل کنید در حالی که درآمد شما افزایش می‌یابد کلید دستیابی به آزادی مالی را پیدا کرده‌اید. از این به بعد یاد بگیرید که پنجاه درصد از هر افزایش درآمد خود را برای افزایش دوباره‌ی درآمد، سرمایه‌گذاری کنید و این کار را تا زمانی انجام دهید که به درآمد دلخواه خود برسید.

13- قانون سه تایی

استقلال مالی سه پایه‌ی اساسی دارد.

الف) پس‌انداز             ب) بیمه            ج) سرمایه‌گذاری

اولین قدمتان برای رسیدن به امنیت مالی این باشد که معادل مخارج دو تا شش ماه عادی خود را پس‌انداز نقد شدنی داشته باشید. دومین قدم باید به اندازه‌ی کافی خود و اطرافیانتان را بیمه کنید تا برای هر اتفاق غیر منتظره‌ای که برایش پولی در حساب خود ندارید آمادگی داشته باشید. سومین قدم هدف نهایی مالی‌تان باید این باشد که آنقدر سرمایه داشته‌باشید که درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌هایتان، بیشتر از درآمدی شود که می‌توانید از شغلتان داشته باشید.

قانون سرمایه گذاری

14- قانون سرمایه‌گذاری

حتما حتما قبل از سرمایه‌گذاری تحقیق کنید.

این یکی از اصلی ترین قانون‌های پول است. شما تمام وقت و انرژی خود را گذاشته‌اید تا این پول را به دست بیاورید پس زود با پولتان خداحافظی نکنید. قبل از این‌که در کسب‌وکاری سرمایه‌گذاری کنید همه‌ی جنبه‌های آن‌ را بررسی کنید.

تنها کار آسان برای پول از دست دادن آن است. شما می‌توانید با یک سرمایه‌گذاری اشتباه تمام پول خود را از دست بدهید. پول درآوردن مثل کندن زمین با ناخن است. درحالی که از دست دادن پول همانند ریختن آب روی شن است. اگر بتوانید پول خود را حفظ کنید و به صورت صحیح بعد از بررسی‌های بسیار دقیق آن را سرمایه‌گذاری کنید. بعد از چندین سال سرمایه‌ی بسیار زیادی خواهید داشت. اگر خودتان نمی‌توانید سرمایه‌گذاری کنید پولتان را به افراد مورد اطمینان و کارکشته‌ای بدهید که سوابق موفقی در سرمایه‌گذاری دارند.

15- قانون سود مرکب

سرمایه‌گذاری صحیح پولتان همراه با سود مرکب در نهایت شما را پول‌دار خواهد کرد. سود مرکب به سپرده‌های تعلق می‌گیرد که فرد از حسابش برداشت نمی‌کند و سود او به اصل سپرده اضافه می‌شود و بار دیگر به این مجموعه سود تعلق می‌گیرد.

تخمین زده شده که اگر یک دلار در زمان حضرت عیسی با نرخ سود 3 درصد سرمایه‌گذاری می‌شد. امروزه تبدیل به نصف پولی می‌شد که در جهان وجود دارد. کلید سود مرکب این است که پولتان را کنار بگذارید و هیچ‌وقت به آن دست نزنید. اگر فردی که از 21 سالگی تا 65 سالگی کار می‌کند هر ماه تنها صد دلار را در یک حساب با سود 10 درصد پس‌انداز کند در هنگام بازنشستگی بیش از یک ملیون دلار پول خواهد داشت.

16- قانون انباشت

هر موفقیت بزرگ حاصل صدها و هزاران فداکاری‌های کوچک و بزرگ است که در طول زمان‌های طولانی انجام شده‌اند. قانون انباشت همان ضرب‌المثل معروف است: قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

قانون انباشت تکمیل کننده‌ی قانون سود مرکب است به نوعی که در قانون انباشت شما هر ماه بیشتر از ماه قبل سرمایه‌گذاری می‌کنید و این کار در طولانی مدت به شما شتابی می‌دهد که آن‌را باور نمی‌کنید.

17- قانون جاذبه

هرچه مبلغ بیشتری را پس‌‌انداز و انباشت کنید، پول بیشتری به زندگی‌تان جذب خواهید کرد.

تفکر آگاهانه در مورد پول، پول را به خودش جذب می‌کند. پول به جایی می‌رود که پول در آن‌جا وجود دارد و جایی که به آن احترام می‌گذارند. به نوعی پول، پول می‌آورد.

18- قانون شتاب مضاعف

هرچه سریع‌تر به سمت استقلال مالی پیش بروید آزادی مالی هم با سرعت بیشتر به سمت شما می‌آید. دست کم هشتاد درصد از موفقیت شما در بیست درصد پایانی مدت زمان موضوع سرمایه‌گذاری‌تان خواهد بود و بیست درصد از موفقیت شما در هشتاد درصد ابتدایی کار شما است. پس اگر صبر کنید در مدت زمان پایانی به هشتاد درصد از موفقیت خواهید رسید.

پیتر لینچ مدیر عامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری ماژلان روش خاصی برای سرمایه‌گذاری داشت. او سهام شرکت‌هایی را می‌خرید که چندین سال بود هیچ تغییری را نداشتند و بعد از مدتی ده تا بیست برابر می‌شدند. سیاست او سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدت بوده و با این کار او به یکی از موفق‌ترین مدیر عاملان دنیا تبدیل شد.

19- قانون بازار سهام

این قانون می‌گوید ارزش‌گذاری یک سهام از روی میزان سودی است که انتظار می‌رود از آن سهام به ما تعلق بگیرد. خرید سهام یک نوع قمار است چون شما نمی‌دانید در آینده سود و ارزش آن شرکت چه تغییری خواهد کرد.

بیش از هفتاد درصد بورس بازان روزانه ( کسانی که صبح با خرید سهام وارد بورس می‌شوند و شب تمام آن‌را فروخته و از آن‌جا خارج می‌شوند.) ضرر می‌کنند. بسیاری از آن‌ها در طول زمان کل پولشان را از دست می‌دهند. سرمایه‌گذاری بلند مدت در بازار بورس، بهترین راه دستیابی به استقلال مالی در درازمدت است. خرید سهام به صورت مداوم و بلند مدت شما را در آینده به فردی پول‌دار تبدیل می‌کند.

قانون املاک

20- قانون املاک

ارزش یک ملک معادل قدرت کسب درآمد آن در آینده است. ارزش یک ملک بستگی به مجموع درآمدی دارد که آن ملک در بهترین حالت استفاده‌اش می‌تواند از حالا به بعد تولید کند. سعی کنید در هنگام خرید یک ملک سود کنید نه اینکه منتظر سود کردن در فروش آن باشید. ارزش یک ملک تا حد زیادی به فعالیت‌های اقتصاد عمومی، تعدا مشاغل و سطح حقوق‌ها در آن منطقه بستگی دارد.

21- قانون اینترنت

امروزه یکی از مهم‌ترین راه‌‌ها برای فروش و تبلیغات خود، اینترنت است. سه کلید موفقیت در اینترنت این است: سریع‌تر، ارزان‌تر و آسان‌تر. امروزه مثل گذشته نیست و مردم عجله دارند. همه می‌خواهند آنچه را که دوست دارند، با ارزان‌ترین قیمت، به ساده‌ترین نحو و با حداکثر سرعت به دست آورند. آنهایی در اینترنت موفق می شوند که خدمات و کالاهایشان را سریع‌تر، آسان‌تر و ارزان‌تر از رقیبانشان عرضه کنند.

یک شرکت اینترنتی فقط با فروش کافی و همراه با سود کالاها و خدمات، میتواند دوام بیاورد. به سبب رقابتی که امروزه بین ملیون‌ها شرکت اینترنتی وجود دارد، هزینه‌ی جلب یک مشتری برای یک خرید حدود 250 دلار است. ممکن است لازم باشد یک خریدار، چندین مرتبه از یک شرکت خرید کند تا فقط هزینه‌ی اولیه برای پیدا کردن این خریدار جبران شود.

حرف آخر

برای موفقیت مالی شما تا آخر عمرتان، چهار کلید وجود دارد.

1- تا جایی که می‌توانید پول دربیاورید. هرکاری که ممکن است انجام دهد تا در رشته‌ی خودتان سرآمد بشوید انجام دهید تا پول بسیار خوبی به جیب بزنید.

2- تا جایی که می‌توانید محکم از پولتان مراقبت کنید. و پول خود را هدر نداده و خرج خرید‌های به درد نخور نکنید.

3- هزینه‌های زندگی‌تان را کنترل کنید و کاهش بدهید. تصمیم گیری برای خرید‌های مهم را یک روز و حتی یک ماه به تأخیر بیندازید تا در نهایت تصمیم درستی بگیرید.

4- پولتان را حساب‌شده و صحیح سرمایه‌گذاری کنید و تلاش کنید پولتان با حداکثر سرعت ممکن رشد کند.

     به اشتراک بگذارید

این مطالب را هم حتما بخوانید

_____________

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست