سخنران موفق
توسعه‌فردی, فن بیان

با تمرین این ۱۴ ویژگی به یک سخنران موفق تبدیل شوید!

یکی از مهمترین عوامل برای ایراد یک سخنرانی موفق تجزیه، تحلیل و شناخت خود به عنوان سخنران موفق است.در یک سخنرانی شخصیت شما یک بخش واقعی و مهم از پیام را تشکیل می‌دهد.مخاطبان نه تنها به درونمایه‌ی سخنرانی شما توجه می‌کنند بلکه به آنچه در شما می‌بینند نیز توجه خاصی می‌کنند.ظاهر شما و حرکات بدن شما به شکل یک پیام به مخاطبان ارسال میشود از این‌رو باید به عوامل شخصی مؤثر بر سخنرانی دقت کافی داشته باشید.
نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کرده و برای از بین بردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت خود تلاش کنید.در ادامه به برخی از این نقاط مثبت اشاره می‌شود که باید این ویژگی هارا در خود بپرورانید.

۱-جلب اعتماد مخاطبان نسبت به خود

این نوع اعتماد کاملا دوطرفه است زیرا اعتماد شما نسبت به خودتان چهره‌ای از شما را نشان می‌دهد که موجب اعتماد مخاطبان به شما می‌شود و اعتماد مخاطبان به شما نوعی احساس امنیت و راحتی در شما به وجود می‌آورد که اعتماد به نفس شمارا تقویت می‌کند.

با گذشت زمان و ارائه‌ی چندین سخنرانی موفق اعتماد مخاطبان نسبت به شما افزایش می‌یابد.سخنرانی موفق زمانی اتفاق می‌افتد که ظاهر آراسته داشته باشید و نسبت به موضوع سخنرانی اطلاعات دقیق و جامعی به مخاطبان ارائه کنید و نیز با افزایش ارتباط صمیمی شما با مخاطبان اعتماد آنها به شما بیشتر میشود.

۲-با مخاطب‌های خود صادق باشید

شنوندگان به سرعت بی صداقتی شمارا کشف می‌کنند اگر آنها شمارا فردی بی صداقت بدانند سخنان شما هرچه قدر هم دقیق و با ارزش باشد برای آنها ارزش چندانی نخواهد داشت.بکوشید که واقعا صادق باشید نه اینکه فقط به صداقت تظاهر کنید چون تظاهر به هیچ وجه نتیجه نمی‌دهد.

۳-بیان جامع و کامل داشته باشید

داشتن یک سخنرانی کامل و جامع بهتر از یک ارائه‌ی عجولانه و ناقص می‌باشد.پس قبل از ارائه سخنرانی متن خود را آماده کرده،نکات اصلی را یادداشت کنید و ابعاد موضوع را به طور کامل پوشش دهید.

بیان جامع و کامل

۴-صمیمیت

مردم به راحتی افراد صمیمی را دوست می‌دارند و معمولا بیشتر گفته‌‌های آنان را قبول دارند و مانند صداقت تظاهر به صمیمیت دشوار است و این دو قانون(صداقت و صمیمیت) به همدیگر مرتبط هستند و در سایه‌ی وجود صداقت صمیمیت به وجود می‌آید و برعکس.

پیشنهاد ویژه مدیر ۲۰:

لهجه و موانع ارتباطی در هنگام سخنرانی

۵-شناخت مخاطبان

هر چقدر نسبت به مخاطبان خود شناخت داشته باشید می‌توانید با آنها هماهنگ‌تر عمل کنید پس قبل از سخنرانی حتی حین سخنرانی در مورد مخاطبان خود تجزیه و تحلیل کنید و آنهارا بشناسید تا بدانید آنها چه میخواهند.

۶-ارتباط غیر کلامی(زبان بدن)

زبان بدن بخش مهمی از ارتباط میان افراد را تشکیل می‌دهد. برخی از افراد همزمان با ارتباط شفاهی، یک ارتباط بدنی بسیار قوی و خوبی با مخاطبان خود دارند ولی بعضا ارتباط بدنی برای افراد بسیار دشوار است.ارتباط غیر کلامی، احساسات و هیجانات را نشان می‌دهد از این رو برای داشتن یک سخنرانی دقیق بر روی حرکات بدن خود تمرین کنید.
زبان بدن،زبان فاصله،زبان چشم،زبان لمس،زبان اشیا،زبان آوایی از جمله روش‌های ارتباط غیر کلامی است.

۷-ظاهر آراسته

ظاهر شما بخش مهمی از پیام شما است.البته هرکس ویژگی‌های ظاهری خدادای خود را دارد و باید این ویژگی‌ها را بپذیرد و باید از تبدیل شدن آنها به نقاط ضعف جلوگیری کند.لباس پوشیدن شما باید متناسب با مخاطبان و محیط سخنرانی باشد و تا پایان سخنرانی نیز این سر و وضع را حفظ کنید.

۸-صدای خوب

یکی از ملزومات یک سخنرانی موفق صدای خوب و رسا است.مشخص است که برخی از افراد از صدای خوبی برخوردارند ولی آن دسته از افراد که از این موحبت الهی بهره‌ی کمتری دارند می‌توانند با استفاده از زیر و بم صدا و قدرت صدا، صدای خود را رساتر و بهتر کنند.

۹-حافظه‌ی قوی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سخنران، داشتن یک حافظه‌ی قوی است تا بتواند ویژگی‌های  مخاطبان را به صورت ماندگار به خاطر بسپارد و در حین سخنرانی از ذخیره‌ی حافظه خود استفاده کند.

۱۰-تسلط بر موضوع سخنرانی

برای تسلط داشتن بر موضوع باید قبل از سخنرانی تمرین‌های کافی را کرده باشید و حتی بیشتر از نیاز مخاطبان در زمینه‌ی موضوع سخنرانی تحقیق کرده و کتاب بخوانید تا در حین ایراد سخنرانی رشته‌ی کلام از دستانتان خارج نشود.

۱۱-وقت‌شناسی

یک فرد منظم حتما وقت‌شناس نیز می‌باشد و یکی از ویژگی‌های سخنران موفق داشتن نظم و احترام به زمانی که مخاطبان در اختیار او برای ایراد سخنرانی گذاشته‌اند می‌باشد پس حتما قبل از شروع سخنرانی خود در سالن حضور داشته باشید تا در هنگام شروع سخنرانی با آمادگی کامل در صحنه حضور یابید و از دستپاچه شدن خود و سر رفتن حوصله ی مخاطبان جلوگیری کنید.

۱۲-انتقاد پذیری

یک سخنران موفق حتما فردی انتقاد‌پذیر نیز می‌باشد، به سوالات مخاطبان با حوصله جواب می‌دهد و با انتقادات با صبوری و خوش‌رویی برخورد می‌کند.

۱۳-خلاقیت و انعطاف پذیری

داشتن خلاقیت در حین سخنرانی باعث جذب مخاطبان به سخنان‌شما و جذاب‌تر کردن موضوع می‌شود.هیچ فردی از گوش دادن به سخنان تکراری و خشک بودن سخنران خوشش نمی‌آید پس سعی کنید خلاقیت خود را تقویت کنید و در هر موقعیتی با توجه به ویژگی‌های مخاطبان انعطاف‌پذیر باشید.

۱۴-قدرت جلب توجه مخاطبان

قطعا  هر سخنرانی دوست دارد که مخاطبان با تمام حواس خود به او گوش کنند ولی جلب توجه مخاطبان مستلزم انجام کار‌های به خصوصی است که از جمله آن‌ها میتوان به سکوت ناگهانی، افزایش یا کاهش تن صدا، داستان سرایی، شوخ طبعی و … اشاره کرد.

 

 

     به اشتراک بگذارید

این مطالب را هم حتما بخوانید

_____________

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست