تقویت حافظه
توسعه‌فردی, فن بیان

11روشی که به کمک آن می‌توانید حافظه خود را برای سخنرانی تقویت کنید

یک اصلا مهم برای ایراد سخنرانی موفق برخورداری از یک حافظه قوی برای به یاد سپردن مطالب سخنرانی است.

برخی از افراد جزو افراد فراموشکار هستند که برای تبدیل شدن به یک سخنران موفق باید حافظه خود را تقویت کنند.

برخی از شیوه های تقویت حافظه:

1-به جای تلف کردن وقت خود کناب بخوانید و نکات مهم کتاب هارا در یک دفترچه یادداشت کنید و هر از چندگاهی آنها را مرور کنید.

2-در هنگام صحبت با دیگران یا وقتی در یک جمعی هستید که سخنران فرد دیگری است با دقت گوش دهید و نیز مطالب مهم و کلیدی را نکته برداری کنید.

3-به رویداد ها و جزییات تمام مفاهیم و صحنه‌ها دقت کنید و از روی هیچ نکته‌ای به سادگی نگذرید و آن‌ها را در ذهن خود تجزیه تحلیل کرده و به خاطر بسپارید.

4-از حلقه‌های اتصالی بین آن چیزی که میخواهید به خاطر بسپارید و آن چه که از پیش در ذهن خود دارید استفاده کنید و به هم مرتبط سازید تا به خاطر سپردن نکات جدید آسان تر شود.

5-از کلمات مخفف استفاده کنید.از کنار هم قرار دادن حروف اول کلمه ها یک کلمه‌ی کلیدی  برای خود بسازید تا یادآوری آن ساده تر باشد.

6-به سلامت جسمانی خود دقت کنید.هر روز تمرین کنید که فشار خون متعادل، ضربان قلب عادی و اعصابی آرام و همچنین بدنی سالم داشته باشید.برنامه‌ی غذایی دقیق و متناسب با  خود را تنظیم کنید.در این حالت شما حافظه‌ی بیشتری خواهید داشت.به صورت مداوم ورزش کنید و از خوردن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات پرهیز کنید تا صدایی رسا و حافظه‌‌ای قوی داشته باشید.

دویدن

7-از روش مدرسه‌ای استفاده کنید.مطالب را نوشته و چندین بار بخوانید و پس از به خاطر سپردن و قبل از آن که مدت زیادی بگذرد در فاصله‌های کوتاه آن ها را دوباره مرور و یادآوری کنید.

8-از آنچه که میخواهید به خاطر بسپارید یک تصویر ذهنی و خیالی در ذهن خود به وجود آورید که وقتی مطلب را فراموش کردید این تصویر را مجسم کنید تا اطلاعات را بازیابی کنید.

9-برای یادگیری اطلاعات وقت بگذارید.حافظه به صورت آنی و لحظه‌ای نمیتواند اطلاعات را به خاطر بسپارد پس برای درک مفاهیم و اطلاعات باید وقت کافی بگذارید.

مشخصا به خاطر سپردن چیزهای مورد علاقه شما بسیار آسان تر از  دیگر موضوعاتی است که علاقه‌ای به آن‌ها ندارید.

10-آرامش داشته باشید و از عوامل استرس زا دوری کنید.آرامش اعصاب باعث بالا رفتن ظرفیت، سرعت و کارایی حافظه می‌شود.در هنگام مطالعه عوامل مزاحم را به حداقل برسانید.

11-گزینشی عمل کنید.نمی‌‌توانید همه‌ی مطالب و رویداد ها را به خاطر بسپارید. شما آنچه را که مایل به نگهداری آن در حافظه‌ی خود هستید انتخاب کنید و به خاطر بسپارید و بقیه را فراموش کنید.فضای ارزشمند حافظه‌ی خود را با اطلاعات و سوابق کم ارزش پر نکنید.

     به اشتراک بگذارید

این مطالب را هم حتما بخوانید

_____________

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست